Arménská diaspora v Nizozemsku pronásleduje kvůli Karabachu ázerbájdžánce

od Karabach.cz

Usnesení přijaté nizozemským parlamentem o uznání statusu takzvané karabachské republiky „Artsakh“ proběhlo uprostřed obnovy Ázerbájdžánu své státní celistvosti, kterou paradoxně uznává vláda Nizozemska.

V Holandsku dnes žije mnoho národností. Naši krajané jsou také zastoupeni na této barevné mapě národů moderního Nizozemska. Navzdory chladnému podnebí se zde odehrávají vážné a tvrdé bitvy mezi Ázerbájdžánci a Armény v souvislosti s Karabachem, pro Holanďany nepochopitelným.

Nám se podařilo navázat kontakt s Ilchanem Aškynem, jehož předkové pocházejí ze západního Ázerbájdžánu (dnešní Arménie), on sám se narodil v Igdiru (Turecko), žije v Holandsku už více než 25 let, po mnoho letech pan Ilchan provozuje ázerbájdžánsko-turecké kulturní centrum působící v Nizozemsku. Pod jeho vedením v roce 2007 postavilo ázerbájdžánsko-turecké kulturní centrum v Holandsku pomník ázerbájdžanským obětem masakru v Chodžalech, pořadalo protesty v souvislosti s ázerbájdžánskými tragédiemi před kancelářemi mezinárodních organizací v Haagu.

Avšak díky své energické činnosti se stal pan Ilchan jakýmsi terčem arménské strany. Arménská diaspora v Holandsku ho začala pronásledovat a rozpoutala proti němu nekonečné soudní řízení založené na dosti nedoložených faktech. Šestiletý proces ve městě Almelo vedený nizozemským soudcem avšak etnickým armenem Takvorem Avedisianem skončil obviněním pana Ilchana Aškyna a rozsudkem 120 hodin komunalní práce, a pokud proti němu Arméni budou opakovat stížnosti (kdo by o tom pochyboval), bude již čelit čtyřtýdennímu vězení. 

Důvodem tak dlouhého soudu, kterým se stala skutečnost tolika potíží v projevu Aškyna, byl jeho názor z roku 2014, že Karabach v budoucnu muže stat hrobem Arménů!

Dne 9. března 2018 Ilchan v rozhovoru pro ázerbájdžáské noviny řekl: „V roce 2014 jsem řekl, že„ Karabach se stane hrobem Arménů, “a tak se to stalo. Během bitev v dubnu 2016 zničily ozbrojené síly Ázerbájdžánu armenské vojenské vybavení a padly stovky arménských vojáků. Moje slova se potvrdila. Karabach se stal hrobem stovek Arménů. Proč bych se měl omlouvat? Omluvili se arméni za nějaký teroristický čin, tragédii či genocidu kterou v mé vlasti uskutečnili? Ukrutnosti spáchané Armény v Karabachu jsou světovému společenství známy. “

Kde je svoboda projevu, o které nám Evropa a Spojené staty tolik let propaguji na post-sovětském prostoru? 

Jak řekl Aškyn, nedávno byl znovu předvolán na policii na základě další stížnosti Arménů. Ilchan si myslí, že stížnost může souviset s organizací shromáždění na podporu Ázerbájdžánu. 

You may also like

Napsat komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím