Ve středu 12. května v Šuše odstartoval hudební festival Chary bulbul (pozn. český název rostliny chary bulbul tořič včelonosný). Tento festival se poprvé konal v květnu roku 1989 a byl načasován na 100. výročí ázerbájdžánského zpěváka-chanende (pozn.ed. zpěvák národních písní) Saida Šušínského.
Festival Chary bulbul, jenž v roce 1990 získal status mezinárodního festivalu, byl skutečným svátkem hudby pro obyvatelé Ázerbájdžánu a byl pořádán v několika ázerbájdžánských městech.
Byly zde představeny nejen místní sbory a hudebníci, ale také folklórní sbory z bývalých sovětských republik i ze zahraničí – z Nizozemska, Německa, Izraele a Turecka, což vzbuzovalo velký zájem veřejnosti.
Kvůli vypuknutí Karabašské války v 90. letech byl v Šuše vyhlášen vojenský stav, proto byl hlavní koncert přesunut do vedlejšího města Agdam. Mezi vystupujícími obzvlášť vynikal Gadir Rustamov s písní „Sona bulbuller“. Některé koncerty se v rámci festivalu konaly v dalších městech Karabachu a také městech Barda a Agdžabedi. Celkem se festivalu zúčastnilo kolem 170 hudebníků z různých zemí.
Logo festivalu Chary bulbul 1991
Naposledy měl festival proběhnout 15. května 1992 a mělo se ho účastnit na 500 lidí z 30 zemí. Kvůli armenské okupaci města Šuša, která začala 8. května, byla však událost zrušena.
Letos se poprvé po 30 letech bude festival konat v již osvobozené Šuše. Očekava se vystoupení sólistů ruského Velkého divadla Jusifa Ejvazova, Dinary Alijevové a Elčina Azizova.
Na koncertě vystoupí také zpěvák Azer Rzazade, kamančistka Šafiga Ejvazová, Ázerbájdžánský státní symfonický orchestr Uzejira Hadžibejova, Ázerbájdžánský státní komorní orchestr Gara Garajeva a další sbory.
Dne 12. května festival konající se jako v minulosti na pláni Džidyr Duzu (Cıdır düzü) představil posluchačům a televizním divakům hudební tvorbou národů žijících v Ázerbájdžánu a také ázerbájdžánské národní písně a díla klasické hudby.
Hudební festival je pořádán za podpory Nadace Hejdara Alijeva.