Skandál v PACE: Ázerbájdžán opouští organizaci

od Karabach.cz

Parlamentní delegace Ázerbájdžánu v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE) učinila 24. ledna na zasedání této organizace prohlášení.

„Ázerbájdžánská republika je hrdý, nezávislý, suverénní, demokratický a multikulturní stát. Demokracie je naší vědomou volbou a od získání nezávislosti v roce 1991 jsme v Ázerbájdžánu dosáhli obrovského pokroku v prosazování lidských práv a budovaní právního státu.

Hlavním cílem Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) je poskytnout platformu pro dialog mezi poslanci z různých zemí na základě vzájemného respektu a rovného postavení.

Když Ázerbájdžán v roce 2001 přistoupil k Radě Evropy, bylo to s upřímnou nadějí a očekáváním, že tato organizace určená k obraně lidských práv a právního státu pomůže Ázerbájdžánu obnovit práva statisíců Ázerbájdžánců, která byla porušena v důsledku vojenské agrese a okupace části jeho mezinárodně uznaného území Arménií, a že tak bude dosaženo spravedlnosti v zájmu dosažení trvalého míru v regionu.

Během 19 let, od roku 2001 do roku 2020, se PACE nepodařilo pohnat agresorský stát Arménii k odpovědnosti za její jednání, které je v rozporu se základními hodnotami a zásadami Rady Evropy. Týká se to zejména hrubého nerespektování lidských práv ázerbájdžánských uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, které byly vystaveny etnickým čistkám.

Po historickém vítězství Ázerbájdžánu nad agresí, okupací a násilným separatismem a po obnovení jeho územní celistvosti a svrchovanosti čelíme organizované pomlouvačné kampani, jejímž cílem je očernit Ázerbájdžán a vrhnout stín na jeho úspěchy při obnově spravedlnosti, která byla ázerbájdžánskému lidu tak dlouho odpírána.

Během téměř 20 let, kdy ázerbájdžánská delegace upozorňovala na závažné důsledky arménské okupace, nám bylo řečeno, že PACE není vhodným formátem pro projednávání otázek souvisejících s konfliktem. Nyní však stejné PACE a stejní poslanci tvrdí pravý opak a nevynechají žádnou příležitost, aby na Ázerbájdžán zaútočili.

Selektivní výklad mezinárodního práva a rozdílné zacházení s otázkami týkajícími se územní celistvosti a svrchovanosti států svědčí o cynické a pokrytecké povaze autorů tohoto hanebného návrhu.

PACE je bohužel využívána jako platforma pro útoky na některé členské státy. Klíčové zásady PACE jsou zneužívány určitými zaujatými skupinami k prosazování jejich úzkých zájmů. Politická korupce, diskriminace, etnická a náboženská nenávist, dvojí standardy, arogance a šovinismus se staly v PACE převládající praxí.

Iniciativu na zpochybnění mandátu ázerbájdžánské delegace v PACE považujeme za součást této štvavé kampaně.

Tuto iniciativu rovněž považujeme za záměrný a nepřijatelný pokus o neoprávněné zasahování do probíhajícího volebního procesu v Ázerbájdžánu a za názorný příklad zákeřných akcí, jejichž cílem je podkopat fungování demokratických institucí v naší zemi.

Navrhované odmítnutí ratifikace pověření naší delegace bude vážnou ranou pro důvěryhodnost a nestrannost Rady Evropy jako celku a odpovědnost za vážné a nevratné důsledky ponesou výhradně jeho iniciátoři.

Nikdo na světě, včetně těch, kteří sedí v tomto sále, nemůže s Ázerbájdžánem hovořit jazykem výhrůžek a vydírání. Ještě nikdy v historii PACE se tato organizace nechovala tak hanebným způsobem.

Tváří v tvář současné nesnesitelné atmosféře rasismu, ázerbájdžánofobie a islamofobie v PACE se ázerbájdžánská delegace rozhodla až do odvolání ukončit své působení a přítomnost v PACE.“

Po učinění tohoto prohlášení delegace z místa konání odešla.

You may also like

Napsat komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím