Ve městě Šuša odstartoval hudební festival Chary bulbul

od Karabach.cz


Ve středu 12. května v Šuše odstartoval hudební festival Chary bulbul (pozn. český název rostliny chary bulbul tořič včelonosný). Tento festival se poprvé konal v květnu roku 1989 a byl načasován na 100. výročí ázerbájdžánského zpěváka-chanende (pozn.ed. zpěvák národních písní) Saida Šušínského.

Festival Chary bulbul, jenž v roce 1990 získal status mezinárodního festivalu, byl skutečným svátkem hudby pro obyvatelé Ázerbájdžánu a byl pořádán v několika ázerbájdžánských městech.

Byly zde představeny nejen místní sbory a hudebníci, ale také folklórní sbory z bývalých sovětských republik i ze zahraničí – z Nizozemska, Německa, Izraele a Turecka, což vzbuzovalo velký zájem veřejnosti.

Kvůli vypuknutí Karabašské války v 90. letech byl v Šuše vyhlášen vojenský stav, proto byl hlavní koncert přesunut do vedlejšího města Agdam. Mezi vystupujícími obzvlášť vynikal Gadir Rustamov s písní „Sona bulbuller“. Některé koncerty se v rámci festivalu konaly v dalších městech Karabachu a také městech Barda a Agdžabedi. Celkem se festivalu zúčastnilo kolem 170 hudebníků z různých zemí.

Logo festivalu „Chary bulbul 1991

Logo festivalu Chary bulbul 1991

Naposledy měl festival proběhnout 15. května 1992 a mělo se ho účastnit na 500 lidí z 30 zemí. Kvůli armenské okupaci města Šuša, která začala 8. května, byla však událost zrušena.

Letos se poprvé po 30 letech bude festival konat v již osvobozené Šuše. Očekava se vystoupení sólistů ruského Velkého divadla Jusifa Ejvazova, Dinary Alijevové a Elčina Azizova.

Na koncertě vystoupí také zpěvák Azer Rzazade, kamančistka Šafiga Ejvazová, Ázerbájdžánský státní symfonický orchestr Uzejira Hadžibejova, Ázerbájdžánský státní komorní orchestr Gara Garajeva a další sbory.

Dne 12. května festival konající se jako v minulosti na pláni Džidyr Duzu (Cıdır düzü) představil posluchačům a televizním divakům hudební tvorbou národů žijících v Ázerbájdžánu a také ázerbájdžánské národní písně a díla klasické hudby.

Hudební festival je pořádán za podpory Nadace Hejdara Alijeva.

You may also like

1 komentář

Antipropaganda 15.05.2021 - 09:50

A stejně jako všechno azerské i tenhle „tradiční“ festival se konal před oním posledním rokem pouze třikrát :D ale hlavně, že je to údajné kulturní centrum Ázerbajdžánu… No škoda pane Valiyev, že vám sem chodí tak málo lidí, které můžete oblažit českou verzí svojí vládní propagandy :) Aliyev vám bude muset nalít víc peněz na vaši činnost, aby to mělo nějaký efekt. Bohužel pro vás tady lidi většinou mají zdravý rozum a kritické myšlení.

Odpověď

Napsat komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím