Do Džabrajilu a Zangilanu se vracejí gazely a jeleny

od Karabach.cz

V posledních dvou letech Ázerbájdžán rychlým tempem buduje a rozvíjí Karabach. Kromě rozvoje dopravní, energetické a průmyslové infrastruktury a obnovy zničených kulturních památek a obytných budov ázerbájdžánský stát vynakládá velké úsilí ve věci obnovy karabašské přírody, která byla za 30 let arménské okupace regionu značně poškozená. Jedním z duležitých projektů v této oblasti je projekt obnovy biologické rozmanitosti na území Karabachu.

Podle Rašada Alláhverdijeva, zástupce Služby pro ochranu biologické rozmanitosti při ministerstvu ekologie a přírodních zdrojů Ázerbájdžánu, probíhají přípravy na obnovu populace džejranu -gazel v oblastech Džabrajil a Zangilan. Tato populace byla skoro kompletně vyhubená v těchto regionech během arménské okupace.

Ministerstvo plánuje do roku 2023 obnovit populace gazel, koz bezoárových, dagestánských koz a jelenů, jakož i některých druhů ryb a dravých ptáků v jejich historických biotopech. Podle Alláhverdijeva pracovnici ministerstva již vypouštějí plůdky pstruha do řek Besitčaj, Chakari a Bargušad.

Do volné přírody již bylo vypuštěno celkem 293 gazel a jejich populace v Ázerbájdžánu dosáhla 7000.

You may also like

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím