Francouzský fotograf zachytil arménské barbarství v Karabachu

od Shebnem Asadova

Webové stránky EU Reporter zveřejnily článek o výstavě fotografií francouzského fotografa Gregoryho Earpa v Karabachu.
„Po 30 letech arménské okupace byla většina Karabachu v roce 2020 osvobozena Ázerbájdžánem. Velká část území byla zdevastována válkou a dnes zde probíhají rekonstrukční práce. Francouzský fotograf Gregory Earp navštívil Karabach po osvobození a Evropský parlament v Bruselu hostil výstavu jeho prací,“ píše politický redaktor Nick Powell.
Fotografie Gregoryho Earpa z Karabachu jsou dramatické, ponuré, ale i krásné. Gregory Earp sdílel všem na výstavě, že i když je tématem válečná devastace, „je důležité dělat krásné fotografie, které upoutají pozornost diváka“.
Ázerbájdžánský velvyslanec při Evropské unii Vagif Sadigov o francouzském fotografovi řekl, že „veden duchem globálního občanství cestoval do zaminovaných oblastí“. Podařené snímky jsou nyní vystaveny v Domě evropské demokracie. Velvyslanec dodal, že zachycené snímky nebylo nejlepší mobdobím v životě Ázerbájdžánu, ale přece „nevytrháváme stránky z naší historie“. Připomněl, že Ázerbájdžánci kdysi tvořili 20 % obyvatelstva Arménie, ale byli etnicky vyčištěni. Probíhá podle něj „složitý a důležitý proces jednání“, jehož cílem je normalizace vztahů mezi Baku a Jerevanem.
Zahájení výstavy se zúčastnil lotyšský europoslanec Andris Ameriks. Uvedl, že Karabach navštívil v loňském roce a na vlastní oči viděl zničené budovy a minová pole, stejně jako „lidi, kteří po osvobození obnovují“ své domovy. Fotografie zůstanou po dokončení rekonstrukce „jako připomínka následků války pro budoucí generace“, dodal velvyslanec.

You may also like

Napsat komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím