Město Lačín je zpátky pod kontrolou Ázerbájdžánu

od Karabach.cz

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do města Lačín, které bylo do roku 2022 jedinou spojnicí mezi Arménii a arménskými separatisty v Náhorním Karabachu.

Dne 26. srpna vstoupil ázerbájdžánský vojenský konvoj do ázerbájdžánského města Lačín, které od roku 1992 bylo pod plnou arménskou kontrolou.

Ázerbájdžánský vojenský konvoj v ulicích města Lačín. Zdroj- MO Ázerbájdžánu

Na svém twitteru to oznámil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Ázerbájdžán také získal zpět kontrolu nad vesnicemi Zabuch a Sus, osídlené Armény, které Arménie tam nelegálně přesídlila z Libanonu a Sýrie.

„Dnes, 26. srpna, jsme se my, Ázerbájdžánci, vrátili do města Lačín. V Lačinu je umístěna ázerbájdžánská armáda. Vesnice Zabuch a Sus jsou pod kontrolou. Blahopřeji všem obyvatelům Lačína a Ázerbájdžánu k této události,“ napsal Alijev.

Ruské mírové síly předaly Ázerbájdžánu kontrolu nad obcemi Lačín, Zabuch a Sus, čímž mu fakticky předaly kontrolu nad Lačínským koridorem – jedinou pozemní cestou spojující Arménii s neuznaným separatistickým režimem ve městě Chankendi (Stěpanakert).

Lačinský koridor (tenká červená)

Podle podmínek mírové smlouvy podepsané v listopadu 2020 převzaly Lačinský koridor ruské mírové jednotky. Jerevan a Baku se dohodly na výstavbě nové silnice mezi Arménií a Chankendi (Stěpanakert). Měly se tam přesunout i ruské jednotky, zatímco Lačín, Sus a Zabuch měly přejít pod ázerbájdžánskou kontrolu.

You may also like

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím