Útok granátem na armádní kontrolní stanici v Karabachu zranil tři vojáky

od Karabach.cz

Nejméně tři ázerbájdžánští vojáci byli zraněni poté, co arménský občan Norair Mirzojan hodil granát na vojenské stanoviště, kde jsou v obci Dašalty v blízkosti města Šuša umístěni ázerbájdžánští vojáci a ruské mírové síly.

Podle ázerbájdžánské generální prokuratury a ministerstva vnitra Mirzojan vystoupil z auta, které řídil, a hodil granát na vojáky ázerbájdžánských ozbrojených sil a mírového kontingentu Ruské federace sloužící u obce Dašalty nedaleko města Šuša, čímž ohrozil jejich životy. V důsledku incidentu utrpěl seržant Hafiz Nasibov a další osoby (celkem tři) zranění různého stupně závažnosti.

„Dnes byl proveden teroristický útok na ázerbájdžánskou armádu. Arménský terorista hodil ruční granát na ázerbájdžánské vojenské stanoviště, v jehož blízkosti se nachází i ruské mírové stanoviště,“ uvedl v sobotu v Šuše na konferenci „Problémy posílení míru na jižním Kavkaze“ ruský vojenský expert a šéfredaktor časopisu Národní obrana Igor Korotčenko.

Podle Korotčenko by měl být arménský terorista předán ázerbájdžánské straně, převezen do Baku a mělo by proti němu být zahájeno trestní řízení, uvedla agentura Interfax-Azerbájdžán.

Podle jeho názoru incident vyžaduje okamžitou a důkladnou realizaci ustanovení trojstranného prohlášení z 9. listopadu 2020 – odzbrojení všech nelegálních arménských formací, které v Karabachu stále zůstávají. „Jinak je to jako rakovinový nádor, který dává metastázy v podobě teroristických útoků,“ řekl Korotčenko.

Ředitel Institutu politických studií Sergej Markov na konferenci řekl: „Dnešní teroristický útok u města Šuša proti ázerbájdžánské armádě upozorňuje na skutečnost, že ázerbájdžánské státní struktury by se měly podílet na zajištění kontroly pohybu přes Lačinský koridor. Lačinský koridor je ázerbájdžánským územím. Je třeba zabránit využití tohoto koridoru proti Ázerbájdžánu a ázerbájdžánské armádě a zabránit možným provokacím.

You may also like

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Kliknutím na „Rozumím“ vyjadřujete souhlas. Rozumím